9 POMYSŁÓW DIY NA DZIEŃ JEŻA

8.11.22


10 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Jeża. To idealna okazja, by porozmawiać o tych małych ssakach (ich roli w naszym środowisku oraz ochronie) i tematycznie wykorzystać ten motyw podczas zajęć, np. rozwiązując zadania, pisząc opowiadania czy też tworząc różnorodne prace plastyczne.

Gdy zobaczyłam informację o Dniu Jeża, w mojej głowie od razu zrodziło się mnóstwo pomysłów DIY, spisałam je, przygotowałam materiały, narysowałam szablony i tak oto wszystkie poniższe prace są dziełem mojego 3,5-letniego synka. Oczywiście pomagałam mu w trudniejszych momentach, ale chciałam tym podkreślić, że moje propozycje są naprawdę łatwe w wykonaniu, a w dodatku można stworzyć je z rzeczy, które niemalże wszyscy mamy w swoich domach lub/i zbieramy je podczas spaceru.

1 - jeż z rolki po papierze i liści

Jakkolwiek to zabrzmi, uwielbiam rolki po papierze toaletowym. To wdzięczny materiał. Wiele osób wyrzuca je do kosza, chociaż można nadać im drugie życie i stworzyć z nich chociażby takiego jeża. Wytnij odpowiedni kształt, narysuj nosek, oczy i buźkę, a następnie przyklej kolce, np. z liści, wykałaczek lub tradycyjnie z papieru.
2 - jeż z liśćmi

To zdecydowanie najprostszy sposób na piękną i kreatywną pracę. Wystarczy przykleić liście na przygotowany wcześniej szablon z papieru/tektury i gotowe. Prawda, że proste?


3 - jeż z odcisków dłoni

Ignacy uwielbia prace plastyczne, podczas których malujemy farbami. Każda taka zabawa kończy się malowaniem dłoni, co ma oczywiście swoje ogromne plusy.  To zdecydowanie jego ulubiony jeż. 


4- jeż malowany słomką

Kolce jeża mogą powstać także przy pomocy farby naniesionej na rozciętą słomkę. Przetnij końcówkę tak, by powstało kilka równych pasków, zamocz w farbie i odciśnij kolce na szablonie. Dobrym pomysłem jest także wydmuchiwanie farbki przez słomkę. Radość i zadowalający efekt końcowy gwarantowane!

5 - jeż malowany widelcem

Jeśli nie masz w domu słomki, użyj widelca. Zamocz lub pomaluj końcówkę widelca farbką, a następnie nanieś/odciśnij na kartce. Czasami najzwyklejsze rozwiązania są najlepsze.6 - jeż z papierowymi kolcami

Tekturowe szablony gotowe, czas przykleić trójkąty (kolce), które wycięłam wcześniej z bloku rysunkowego. Pamiętaj, aby zgiąć odpowiednio trójkąty tak, by kolce odstawały po przyklejeniu.
7 - jeż z kolcami 3D

Efekt 3D można uzyskać w bardzo prosty sposób. Wystarczy odpowiednio ponacinać kartkę i przykleić ją do brązowej tektury. Omiń klejem miejsca, które będziecie zaginali. 8 - jeż do wypełniania brzuszka

Jeż z otworem do kreatywnego wypełnienia powstał z myślą o dłuższej zabawie naszych pociech. Dziecko może samodzielnie poszukiwać materiałów, którymi wypełni brzuszek jeża, np. liści, kamyków, kasztanów...9 - jeż z pasków

Ostatnią propozycją jest jeż, do którego przyklejamy brązowe paski (proste lub złożone, ale bez zagięcia), czyli papierowe kolce. Paski możesz zastąpić także klamerkami, patykami, wykałaczkami czy zwiniętą bibułą. Praca plastyczna idealna dla najmłodszych.
Która z propozycji spodobała Ci się najbardziej? Koniecznie wyślij mi zdjęcie Waszych prac. Zajrzyj także na mój INSTAGRAM i zobacz rolkę, gdzie pokazuję proces powstawania papierowych jeży. 


Zobacz także

3 komentarzy

Serdecznie dziękuję za komentarze :)