10 ŁATWYCH W UPRAWIE ROŚLIN DOMOWYCH - DLA POCZĄTKUJĄCYCH LUB ZAPOMINALSKICH

6.8.21

Kochamy rośliny doniczkowe, a w naszej domowej kolekcji mamy prawie 80 różnorodnych okazów. Wbrew pozorom nie są to wymagające kwiaty i każdy może rozpocząć z nimi swoją roślinną przygodę.

Nie musisz być doświadczonym ogrodnikiem, by stworzyć wymarzoną, domową dżunglę. Każdy z nas był kiedyś początkujący w tej dziedzinie i niejednokrotnie niemalże każdemu zdarzyło się zapomnieć o podlewaniu, nie mieć czasu na czyszczenie liści czy wręcz przelać roślinki. Jest jednak sporo kwiatów, o których regularną pielęgnację nie musisz się martwić. Wymienione poniżej rośliny doniczkowe świetnie poradzą sobie z okresową suszą, przelaniem czy uszkodzeniem. Macie któreś z nich?

1. SKRZYDŁOKWIAT (SKRZYDŁOLIST)


Skrzydłokwiat (Spathiphyllum), nazywany także Skrzydłolistem i Lilią domową, jest piękną rośliną doniczkową, ale ma również wspaniałą zdolność oczyszczania powietrza

PODLEWANIE
Ma lancetowate, zielone liście, które opadają, gdy roślina potrzebuje wody. To duże ułatwienie dla zapominalskich. Kilka godzin po podlaniu, liście powinny odżyć i unieść się ku górze. Najlepiej podlewać ją raz w tygodniu (latem częściej). 
ZAKWITANIE
Skrzydłokwiat może kwitnąć cały rok, jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki (wilgotność, brak przeciągów, półcień, miejsce z rozproszonym światłem). Najlepiej nawozić roślinę od marca do listopada nawozem do roślin kwitnących. Kwiaty utrzymują się 2-3 miesiące, a w momencie przekwitania zmieniają kolor z białego na zielony. Chociaż zauważyłam, że mój Skrzydłokwiat kwitnie naprzemiennie na biało i zielono.
PIELĘGNACJA
Uschnięte kwiatostany należy ucinam przy podstawie, a liście czyszczę wilgotną szmatką i nabłyszczam skórką od banana. Czasami zraszam liście wodą, ale nie jest to wymagane.
_________________________________________________

2. EPIPREMNUM AUREUM (ZŁOCISTE)Epipremnum aureum (złociste) to przepiękne pnącze o pstrych, sercowatych i ostro zakończonych liściach. Złociste (kremowo-żółte) przebarwienia zależą od stopnia nasłoneczniania. Pędy Epipremnum mogą osiągnąć długość nawet 4-5m. Nasza roślina stoi na najwyższej półce, a jej trzy długie pędy zwisają w dół. Dwukrotnie podcinałam je, ukorzeniając i zagęszczając roślinę. W wielu domach można zaobserwować pędy puszczone na meblach.

PIELĘGNACJA
Epipremnum złociste uwielbia jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione miejsca. Roślina lubi żyzne i wilgotne podłoże, dlatego również podlewam ją obficie raz w tygodniu, a co jakiś czas dodaję do wody nawóz do kwiatów kwitnących (roślina nie kwitnie, ale robię to ze względu na liście). W wolnych chwilach  przecieram liście wilgotną szmatką lub spryskuję je wodą.
_________________________________________________

3. ZAMIOKULKAS ZAMIOLISTNY


Zamiokulkas zamiolistny to zdecydowanie roślina, która cechuje się niewielkimi wymaganiami uprawowymi. Ozdobą rośliny są ciemnozielone liście o błyszczącej powierzchni, które wyrastają z grubych, prostych i wzniesionych ku górze kłączy (nie ma łodygi czy pnia). Zamiokulkas rośnie powoli, jest odporny na niesprzyjające warunki (brak wody czy światła), jednakże należy uważać, by nie przelać rośliny. Ukorzenienie Zamiokulkasa jest proste, wystarczy włożyć kłącze do wody i poczekać kilka tygodni na korzenie (najlepiej robić to wiosną). Czasami nawożę ZZ nawozem do roślin zielonych od kwietnia do września, a liście przecieram najczęściej wilgotną szmatką. 
_________________________________________________

4. PEPEROMIA ANGULATAPeperomia angulata idealnie nadaje się do wiszących kwietników ze względu na swoje długie pędy z małymi, lancetowatymi listkami, które posiadają charakterystyczne, cienkie, równoległe i jasne paski.
PIELĘGNACJA
Peperomia nie lubi nadmiernej ekspozycji na słońce, woli zacienione miejsca. Jest rośliną odporną na zaniedbania, tj. niedobór wody czy światła, chociaż lubi stałą wilgotność podłoża. Najlepiej podlewać ją raz w tygodniu. Z doświadczenia wiem, że podcinanie roślinki i zagęszczanie jej, przynosi same korzyści.

_________________________________________________

5. ZROŚLICHA (SYGONIUM)


Zroślicha (Sygonium) to jedna z najszybciej rozrastających się roślin w naszym domu. Jest łatwa w uprawie i przede wszystkim piękna. Zachwyca swoimi jasnymi przebarwieniami na ciemnych listkach oraz formą. Rozrośniętą Zroślichę należy wesprzeć podporą.

PIELĘGNACJA
Roślina ta lubi jasne i ciepłe, ale nie bezpośrednio nasłonecznione miejsca. W okresie wzrostu (szczególnie latem) wymaga intensywnego podlewania. Od kwietnia do sierpnia można nawozić ją nawozem do roślin doniczkowych, a przycinanie młodych pędów jest korzystne dla Zroślichy.

OSTRZEŻENIE
Zroślicha jest trująca, szczególnie niebezpieczna dla dzieci i zwierząt, dlatego należy stawiać ją wysoko, pamiętając o dokładnym myciu rąk po każdym kontakcie z rośliną.
_________________________________________________

6. ZIELISTKA STERNBERGA


Zielistka Sternberha to zdecydowanie łatwa w uprawie roślina, która dodatkowo ma właściwości zdrowotne: oczyszcza powietrze z kurzu i toksyn. Wytwarza ona także substancje o działaniu antybakteryjnym czy grzybobójczym (fitocydy), dlatego posiadanie jej przez alergików jest tak istotne. Idealnie sprawdzi się w pokoju dziecięcym, ale co ciekawe Zielistka zmniejsza także promieniowanie elektromagnetyczne, dlatego warto ustawić ją przy komputerze czy telewizorze. 

LIŚCIE I KWITNIĘCIE
Liście Zielistki mają szpiczaste zakończenia i przypominają trawę. Pierwotny gatunek był jednolicie zielony, jednakże występują odmiany, które różnią się barwą podstawy i brzegów liści. 
 • Variegatum - ciemnozielone liście z białymi marginesami i zielonymi pędami kwiatostanowymi.
 • Ocean - jasnozielone liście z białymi brzegami.
 • Zebra - ciemnozielone liście0
 • Vittatum - zielono-szare liście z białym, szerokim paskiem pośrodku oraz białymi pędami kwiatostanowymi.
 • Bonnie - ciemnozielone liście z wąskim, białym paskiem na środku. Liście tej Zielistki zwijają się i zaginają, a pędy kwiatostanowe są żółte.
PIELĘGNACJA
Zielistka dobrze rośnie w słońcu i półcieniu, jednakże w nasłonecznionym miejscu paski są trwalsze. Moją Zielistkę podlewam raz w tygodniu lub gdy jej liście nieco opadną. Można ją nawozić raz na dwa tygodnie nawozem do roślin zielonych (najlepiej w marcu i kwietniu). Pamiętaj, by nie stawiać rośliny przy grzejnikach. Latem może może być uprawiana na balkonie lub w ogrodzie.
_________________________________________________

7. SANSEWIERIA GWINEJSKA


Sansewieria gwinejska ze względu na długą odporność na brak wody nazywana jest "rośliną z żelaza". To roślina idealna dla początkujących lub zapominalskich, gdyż nie straszne jej złe warunki, np. suche powietrze i podłoże czy brak światła. Nie trzeba jej często przesadzać ani przycinać. Są roślinami długowiecznymi, które mają wspaniałe właściwości: oczyszczają powietrze, usuwają toksyny i wytwarzają duże ilości tlenu. Sansewierię należy podlać, gdy ziemia jest sucha. Zdecydowanie lepiej ją przesuszyć niż przelać.
_________________________________________________

8. PALMA KORALOWA (CHAMEDORA WYTWORNA, CHAMAEDORA ELEGANS)


Palma koralowa jest nie tylko piękna i wytworna, ale także łatwa w uprawie. Liście Chamedory są pierzaste i duże, osadzone na długich i sztywnych ogonach. Jest piękną ozdobą w domu.

PIELĘGNACJA
Palma lubi stanowisko półcieniste. Nie lubi dużego słońca, ciepła oraz suchego powietrza, dlatego warto ją zraszać i regularnie podlewać (robię to raz w tygodniu). Nie należy stawiać jej przy grzejnikach i na parapetach, usychające liście są pokusą dla przędziorków. Nigdy dotąd nie rozmnażałam palmy, ale czytałam, że jest to długotrwały proces. Przy przesadzaniu należy jednak uważać na wrażliwe korzenie.
_________________________________________________

9. MONSTERA DELICIOSA (DZIURAWA) // MONSTERA MONKEY MASK
Monstera to bardzo modna i efektowna roślina doniczkowa, która przy odpowiednich warunkach nie sprawia problemów. Mnie osobiście cieszy każdy nowy listek (szczególnie ten z dziurami, które powstają tylko w dojrzałych roślinach przy dobrym nasłonecznieniu), a w domowych obserwacjach zauważyłam, że rosną one w roślinach parami. Gdy jedna Monstera wypuści nowy listek to oznaka nowego listka u drugiej Monstery. W swojej kolekcji mam ogromną Monsterę dziurawą, którą uratowałam przed wyrzuceniem z łódzkiej biblioteki; trzy mniejsze Monstery Dziurawe oraz ukochaną Monsterę Monkey Mask, która stoi na parapecie i rośnie w błyskawicznym tempie.

PIELĘGNACJA
Monsterę należy podlewać tylko wtedy, gdy podłoże jest suche. Uwielbia dużą wilgotność powietrza, ale nie znosi przelania, dlatego należy obserwować, rozsądnie ją podlewać i zraszać liście wodą lub przecierać je wilgotną szmatką. Nie należy stawiać jej w bezpośrednio nasłonecznionym miejscu, a w okresie wiosenno-jesiennym warto zadbać o jej nawożenie nawozem do roślin zielonych.
_________________________________________________

10. SUKULENTY


Sukulenty to szeroka grupa roślin, tj. kaktusy, agawy czy grubosze, która idealnie sprawdzi się dla osób początkujących i zapominalskich. Nie należy o nie nadmiernie czy nadgorliwie dbać. Nie potrzebują idealnej pielęgnacji, regularnego i częstego podlewania czy przesadzania. Potrzebują wody (jak większość roślin), ale są one przystosowane do długotrwałej suchości. Latem można podlewać je nieco częściej. Osobiście jednak podlewam je raz na dwa tygodnie. Zimą robię to bardzo oszczędnie i rzadko. Podstawowym wymogiem w uprawie sukulentów jest dostarczenie im odpowiedniej ilości światła. Co prawda znam osobę, która ususzyła nawet i kaktusa, ale myślę, że z taką roślinką poradzi sobie każdy.

_________________________________________________

Koniecznie daj znać, którą z tych roślin posiadasz w swojej kolekcji, która jest Twoją ulubioną, o jakiej roślinie marzysz i z jaką masz najwięcej problemów. Jakiego kwiatka doniczkowego brakuje na tej liście? Czy wpis był dla Ciebie przydatny?

Zobacz także

8 komentarzy

 1. Bardzo przydatny wpis! Ja mam skrzydłokwiata, monstere, sansewierie, epipremnum i palmę. Bardzo mnie zainteresowałaś zielistka �� pozdrawiam ��

  OdpowiedzUsuń
 2. Uprawa roślin to nie dla mnie. Nie mam ręki do tego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zielistki i monstery bardzo mnie nie lubią :) Ale za to inne rośliny tak, dzięki czemu mamy zielono w domu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mnie cieszy obecność skrzydłokwiatu na tej liście. Sporo osób sądzi, że to wymagająca roślina, a prawda jest taka, że z łatwością przeszła test znany jako "Trzy tygodnie pod opieką mojego męża". :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Zazdroszczę takiej pokaźnej kolekcji! Uwielbiam "zielone" wnętrza, ale mam dwie lewe ręce do roślin. Czasami wydaje mi się, że zrobiłam już wszystko, a mimo wszystko kwiaty usychają, a liście opadają. Zainwestowałam w drogie nawozy i mieszanki odżywcze, a mimo to nie widzę efektów. Znajomy polecił mi ziemię, właśnie przesadziłam moje okazy i będę testować. Być może niewłaściwie dobrałam rośliny do wnętrza, ponieważ moje mieszkanie jest bardzo ciemne. Intensywne światło słoneczne mam tylko w łazience oraz kuchni.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarze :)