JAK ZROBIĆ EXPLODING BOX na roczek i chrzest święty?

2.9.18


Uwielbiam tworzyć kartki okolicznościowe i tym samym zaskakiwać różnorodnymi pomysłami moich bliskich. Jakiś czas temu odkryłam i pokochałam exploding box, czyli przestrzenną kartkę z elementami scrapbookingu w formie pudełka. Efekt zaskoczenia i fascynacji przy otwieraniu gwarantowany!

Już za tydzień mój mąż po raz pierwszy zostanie ojcem chrzestnym małej Matyldy. Takie wspaniałe wydarzenie bez wątpienia wymaga oryginalnej, spersonalizowanej i pięknej pamiątki. Idąc za ciosem postanowiłam stworzyć także exploding box dla mojego chrześniaka Gustawa, który w grudniu świętuje swój roczek. 

Do wykonania pudełek wykorzystałam:
- kolorowy papier do scrapbookingu (arkusze A3 i A5),
- nożyczki zwykłe, nożyczki do wycinania wzorów oraz gilotynę,
- klej (ja użyłam kleju firmy TESA),
- linijkę oraz ołówek,
- drewniane tekturki,
- wstążki i taśmy koronkowe,
- klamerki,
- diamenciki i materiałowe kwiatki dekoracyjne,
- wydrukowane życzenia.


1. Z dużego arkusza ozdobnego papieru do scrapbookingu wycięłam kwadrat o wymiarach 30 x 30 cm, a następnie za pomocą ołówka podzieliłam całość na kwadraty o wymiarach 10 x 10 cm. Odcięłam cztery narożne kwadraty, a pozostałe zgięłam zgodnie z liniami (wcześniej przyłożyłam linijkę i delikatnie przejechałam po liniach metalowym szydełkiem).

2. Z kolejnego arkusza wycięłam kwadrat o wymiarach 15,2 x 15,2 cm, odmierzyłam 2,5 cm margines i nacięłam na każdej stronie, by powstały skrzydełka do klejenia. Tu również należy zgiąć linie, które wcześniej delikatnie poprawi się szydełkiem.


3. Po sklejeniu wieczka sprawdziłam, czy całość do siebie pasuje i przystąpiłam do dekorowania.


4. Wycięte wcześniej kwadraty wyrównałam i przykleiłam do trzech części pudełka. Na środek nakleiłam świecący materiał, a następnie czwarty (wycięty wcześniej) kwadrat przycięłam nożyczkami do tworzenia wzorków i również umieściłam go w środkowej części. Z pomocą kleju na gorąco przymocowałam pionowo tekturowe balony, wstążki i materiałowy kwiatek.


5. Pomalowałam mini klamerkę na niebiesko, dokleiłam tekturowe serduszko i umocowałam całość po lewej stronie (to właśnie tam umieścimy pieniądze dla maluchów). U góry przykleiłam zaś tekturową ramkę, a z prawej strony drewniane ubranka.


6. Na białym papierze technicznym wydrukowałam zdjęcie mojego chrześniaka, życzenia (prostą grafikę stworzyłam w programie Canva) oraz napis "ROCZEK GUSTAWA". W ramce przykleiłam także kokardkę z ozdobnym diamencikiem.


7. Za pomocą piankowej taśmy przykleiłam zdjęcie, życzenia i napis.8. Na koniec umieściłam w odpowiednim miejscu pieniądze i sprawdziłam czy box odpowiednio się zamyka i otwiera. Podobnie postąpiłam wykonując exploding box z okazji Chrztu św. Matyldy. Box różni się jedynie kolorem, motywem papieru do scrapbookingu i dodatkami.
Exploding box to wspaniały pomysł na wiele okazji: Dzień Kobiet i Chłopca, Dzień Mamy, Taty, Babci czy też Dziadka, urodziny, imieniny, Walentynki, rocznice, 18stki, chrzciny, a nawet i ślub. To od Was zależy, co znajdzie się w środku: pieniądze, słodycze, biżuteria... Jedno jest pewne, taka kartka ucieszy i zaskoczy niejedną osobę. 
A Wy tworzyliście kiedyś takie kartki? Który exploding box podoba Wam się bardziej? W jakich kolorach chcielibyście otrzymać takie pudełka i co powinny zawierać w środku?

Zobacz także

7 komentarzy

 1. Wyszło Ci to pięknie:) Podziwiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękne. Robiłam takie na 18 stke. Bardzo fajna alternatywa dla zwykłych kartek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękne pudełka ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pudełka są piękne. Gdzie można kupić materiały potrzebne do ich wykonania, papier do scrapbookingu, drewniane tekturki?

  OdpowiedzUsuń
 5. Śliczne te pudełeczka. Super pomysł na uczczenie urodzin dziecka. A na ślub tez takie robisz?

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarze :)