SUKULENTY W SZKLE - PIELĘGNACJA I INSTRUKCJA KROK PO KROKU

26.2.20

Las w słoiku to jeden z najmodniejszych trendów wnętrzarskich. Ostatnio można je odnaleźć niemalże w każdym markecie. Ceny sklepowe są dość drogie, stąd pomysł na posadzenie własnych roślinek, dokładnie sukulentów, w szkle. 

1. WYBÓR SZKLANEGO NACZYNIA
Decyzja o rozmiarze słoika powinna być zawsze zależna od liczby i wielkości roślin, które chcemy zasadzić. Powierzchnia florarium powinna mieścić sukulenty z odpowiednim odstępem i miejscem na drobne dekoracje, tj. kamienie czy korę. Znakomicie sprawdzi się tu duży słoik, akwarium typu kula czy też głęboka, szklana misa. Osobiście polecam zakup takiego naczynia w sklepach typu "Wszystko po 5 zł" lub Ikea, gdyż markety i kwiaciarnie zawyżają ceny. Istotne jest dokładne wyczyszczenie i osuszenie słoika przed rozpoczęciem działania.

2. WYBÓR ROŚLIN
Dobór sukulentów zależy oczywiście od nas. Warto jednak pamiętać, aby były to rośliny, które mają podobne upodobania warunkowe i pięknie się razem prezentują. My zdecydowaliśmy się na trzy dość popularne sukulenty. Wśród nich jest moja ukochana eszeweria i opuncja. Znakomicie pasowałaby tam również oplątwa. 



3. ODPOWIEDNIE PODŁOŻE
Sukulenty, jak każde rośliny, potrzebują wody, ale nie znoszą jej zastoju, dlatego bardzo ważne jest, aby spód naczynia wyłożyć kamieniami, zasypać granulatem i ziemią. Każdą warstwę należy odpowiednio ugnieść. Można także wypełnić słój naprzemiennie czarną ziemią i piaskiem kwarcowym, co uatrakcyjni całość. Po wypełnieniu naczynia wystarczy zrobić dołki dla kwiatów, ubrać rękawice i zasadzić roślinki. Ponownie ugniatamy i wyrównujemy całość (choć w naszym przypadku zabiegiem celowym był pagórek). 



4. WYBÓR DODATKÓW
Wśród dekoracji znalazły się przede wszystkim kamienie różnych rozmiarów, mech chrabotek (chociaż tu mąż śmieje się ze mnie, że sukulenty i mech to nie środowisko naturalne), róże cedrowe, gałązka dekoracyjna oraz sznurek jutowy. 

Wielokrotnie widziałam także florarium udekorowane cynamonem, paprocią, korą czy też tekturkami dekoracyjnymi. Każdy z pomysłów jest dobry, ale należy pamiętać o tym, że rośliny są tu najistotniejsze, a wymienione wyżej elementy są tylko dodatkiem. 


 

5. PIELĘGNACJA SUKULENTÓW W SZKLE
Opieka nad tego typu roślinami wbrew pozorom nie jest taka łatwa. Często sukulenty nazywa się kwiatami dla zapominalskich. Warto jednak zapamiętać, aby...

⧫postawić naczynie w nasłonecznionym miejscu, lecz nie takim, gdzie promienie słoneczne bezpośrednio padają na szkło, powodując efekt szklarni (Polecam zatem ustawić słój blisko okna od strony południowo-wschodniej);

nawadniać rośliny w małych ilościach (Najlepiej je zraszać, ale tylko wtedy,  gdy ziemia będzie sucha. Nadmiar wody spowoduje, że rośliny zgniją. Należy dbać, aby woda wsiąkała w całość. Filtrowana i odstawiona woda pozwolą uniknąć nadmiernego kamienia, który często osadza się na szkle. Zimą wystarczy zraszać sukulenty raz na miesiąc, a latem raz w tygodniu. Najlepiej sprawdzi się tu jednak obserwacja. Dodatkowo listki można przecierać, czego ja nie robię, gdyż samo zraszanie oczyszcza je z kurzu. Mech chrabotek  czy też oplątwa również lubią zraszanie i nie należy obawiać się tu o dekoracje.);

usuwać zwiędłe i zgniłe listki czy rośliny (Pozwoli to nam ocalić pozostałe sukulenty i zachować zdrowotność całego biotopu. Od czasu do czasu można także wyjąć mech i dekoracje, by sprawdzić czy nasze kwiaty nie potrzebują dodatkowej pielęgnacji.);

zachować odpowiednią cyrkulację powietrza (Jeśli zdecydujesz się na naczynie z pokrywką, zadbaj o dopływ świeżego powietrza dla swoich roślinek.);

mówić i śpiewać do roślin (To odwieczna zasada powtarzana przez dziadka mojego męża, którego bardzo dobrze wspominam, a Jego oranżeria wzbudza we mnie do dziś pozytywne emocje).



A Ty, masz w swoim domu las lub sukulenty w słoiku? Lubisz roślinki, posiadasz jakieś czy raczej nie masz ręki do kwiatków? Wolisz tradycyjne doniczki, a może szukasz różnych alternatyw (jak ja)? Jak Ci się podoba efekt końcowy? 

Zobacz także

4 komentarzy

  1. Wspaniały efekt. Podobają mi się roślinki w szkle u kogoś. Ja sama u siebie nie zaryzykowałabym ich mieć. Chyba szybko skończyłyby swój piękny żywot ;)
    K.Lis

    OdpowiedzUsuń
  2. Wspaniale to wygląda i piękną masz gromadkę roślin :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Chciąabym mieć "rękę do kwiatów" niestety u mnie ciężko im przrtrwać :)

    OdpowiedzUsuń
  4. piękne! zawsze mi się to podobało ale nigdy nie miałam wizji żeby ładnie to wykonać

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarze :)