10 RODZAJÓW RĘKODZIEŁA

11.3.17


Kiedy planowałam ten wpis i zastanawiałam się w jaki sposób go przygotować, na myśl przyszło mi jedno z przysłów - Jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one. Sztukę DIY kocham od zawsze, ale nie od początku mojej rękodzielniczej przygody znałam fachowe nazewnictwo. Podczas tworzenia nowych prac oraz spotkań z innymi rękodzielnikami uczyłam się jednak czegoś nowego. Dobrze jest wiedzieć jak poprawnie nazwać technikę, którą wykonaliśmy nasze dzieło. Jakie są najbardziej znane rodzaje rękodzieła? 

1. DECOUPAGE
Na czym polega? To technika naklejania wzorów z papieru i serwetek na przedmioty, np. słoiki.
Co należy przygotować? Naczynie, nożyczki, farbę akrylową, klej do decoupage i lakier.
Sposób wykonania? Oczyść naczynie, pomaluj je farbą, poczekaj aż wyschnie. Oddziel od siebie warstwy serwetki, wytnij wzory i przyłóż je do naczynia. Delikatnie posmaruj klejem i popsikaj lakierem. Dodaj wstążkę lub inne dekoracje. 


2. FILCOWANIE
Na czym polega? To metoda tworzenia tkaniny na mokro lub sucho. W każdym rodzaju należy użyć innych narzędzi i wykonać pracę w inny sposób.
Co należy przygotować? 
*filcowanie na mokro: płyn do naczyń lub mydło, tarkę oraz ręczniki papierowe. 
*filcowanie na sucho: igły do filcowania, matę z gąbki lub specjalną szczotkę.
Sposób wykonania? Podczas filcowania na sucho i mokro możesz wykonać zarówno płaskie jak i przestrzenne dzieła. 


2. BIBUŁKARSTWO
Na czym polega? To technika wykonywania kwiatów z bibuły. 
Co należy przygotować? Bibułę, nożyczki i ewentualnie klej, sznurek, wykałaczki i wstążki.
Sposób wykonania? Wytnij paski z bibuły i natnij odpowiednio brzegi, by utworzyć płatki. Możesz wykonać je na wykałaczce lub nie. Jeśli chcesz zawiąż na nich kokardki.


4. QUILLING
Na czym polega? To metoda wykonywania ozdób z wąskich pasków papieru, które są skręcane spiralnie i przyklejane do siebie w celu uzyskania odpowiedniej budowy.
Co należy przygotować? Gotowe lub samodzielnie przygotowane paski do quillingu i klej.
Sposób wykonania? Skręć spiralnie paski papieru i utwórz z nich pożądane kształty, np. płatki kwiatów, a następnie sklej elementy ze sobą.


5. KANZASHI
Na czym polega? To technika wykonywania japońskich kwiatów ze wstążek. To idealna ozdoba nie tylko do włosów, ale także ubrań i domu.
Co należy przygotować? Szeroką wstążkę, nożyczki, zapalniczkę i pęsetę.
Sposób wykonania? Potnij szeroką wstążkę na kwadraty równej wielkości, złóż je kilka razy na pół aż powstanie płatek, odetnij tylną część wstążki i przypal ją za pomocą zapalniczki. Powtórz czynność kilka razy, a następnie złącz płatki w kwiatek.


6. SUTASZ
Na czym polega? To rodzaj ręcznego haftu, który polega na przeszywaniu sznurków w celu łączenia ich w odpowiednie kształty. Często dodawane są do sznurków również koraliki.
Co należy przygotować? Sznurki do haftu sutaszowego, igła, nici, nożyczki i koraliki.
Sposób wykonania? Przygotuj sznurki, igłę i koraliki. Połącz ze sobą sznurki w taki sposób, by uzyskać odpowiednie kształty. Dodawaj również koraliki. 

fot. Pinterest

7. METODA KARCZOCHOWA
Na czym polega? Metoda karczochowa polega na tworzeniu dekoracji za pomocą przyczepiania odpowiednio zgiętych wstążek do styropianowego podłoża.
Co należy przygotować? Styropianowe jajko, bombkę czy też stożek (w zależności od celu), nożyczki, wstążki, szpilki.
Sposób wykonania? Potnij wstążki w prostokąty, zegnij kawałki wstążek (tak, by powstał trójkąt), przyczep trójkąciki do styropianu za pomocą szpilek (pamiętaj, aby były niewidoczne).

8. SCRAPBOOKING
Na czym polega? To technika, która polega na tworzeniu albumów ze zdjęciami za pomocą fotografii i różnorodnych dodatkowych papierów, wstążek i pamiątek.
Co należy przygotować? Zdjęcia, bloki techniczne, papier ozdobny, kredki, pisaki, długopisy, sznurki, wstążki, guziki, dżety,  a także różnorodne pamiątki, np. bilety. W sklepach rękodzielniczych są dostępne również dekoracje scrapbookingowe. 
Sposób wykonania?  Przygotuj wszystkie materiały, wytnij odpowiedni kształt albumu z kartek technicznych, przyklejaj zdjęcia i dekoracje według uznania. 

fot. Pinterest

9. EMBOSSING
Na czym polega? To metoda wykonywania wzorów na kartce za pomocą pudru i nagrzewnicy.
Co należy przygotować? Nagrzewnica, puder do embossingu, tusz, kartka papieru.
Sposób wykonania? Narysuj wzór flamastrem do embossingu, posyp pudrem, otrzep nadmiar, rozpuść puder nagrzewnicą. Pamiętaj, by oczyścić z pudru pozostałe miejsca przed nagrzaniem.

fot. Pinterest

10. MAKRAMA
Na czym polega? To sztuka splatania sznurków wyłącznie za pomocą rąk. Stosując odpowiednie sploty można wykonać kwietniki, ozdoby ścienne, plecaki, torebki lub biżuterię.
Co należy przygotować? Sznurek.
Sposób wykonania? Należy odpowiednio spleść sznurki za pomocą rąk. 

fot. Pinterest

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na dokładkę mam  także filmik, który przygotowałam razem z moją siostrą. Zadaniem Uli było odgadnięcie na czym polegają metody wymienione na kartkach. Jak sobie poradziła z zadaniem? Kliknij i sprawdź!

Zobacz także

22 komentarzy

  1. Osobiście miałam do czynienia tylko ze scrapbookingiem, bibułkarstwem i filcowaniem, większość metod poznałam dzięki Tobie. :D Embossing daje fantastyczne efekty, jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za miłe słowa i życzę wielu przygód z innymi technikami :)

      Usuń
  2. Decoupage to moja ulubiona forma rękodzieła :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Brakuje mi tu szydełkowania. Wiem, że ludzie różnie na to patrzą, może bardziej jak typowe wyrobnictwo, ale można też potraktować temat artystycznie. :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo podoba mi się jak w kilku słowach opisałaś na czym dana technika polega :).

    OdpowiedzUsuń
  5. W sumie w filcowaniu na sucho też się da tworzyć przestrzenne obiekty. Mowa tu oczywiście o figurkach. :)

    OdpowiedzUsuń
  6. O połowie nie miałam pojęcia. Sama robiłam bransoletki w szkole, ale w życiu nie wiedziałam, że to ma jakąś nazwę ;-D

    OdpowiedzUsuń
  7. Piękne i niestety przekraczające moje zdolności manualne :-) a szkoda. Zawsze podziwiam osoby które robią własnoręcznie takie cuda.

    OdpowiedzUsuń
  8. Super wszystkie te rękodzieła się prezentują. Tak jak poprzedniczka pisze - moje zdolności również nie pozwalają na tworzenie takich dzieł.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Oprócz nr.5,6,9,10 wypróbowałam już wszystko ;P i jeszcze malarstwo, modelinę, akwarele, filcowanie na sucho i mokro, szydełkowanie, szycie :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Muszę zrobić wpis o szudelkowaniu, szyciu i malowaniu :-)

      Usuń
  10. Wow, dzięki temu wpisowi nareszcie dowiedziałam się, jak fachowo nazywają się techniki, które zawsze określałam ogólnie "ręcznie robione". Dzięki!:)

    OdpowiedzUsuń
  11. "Podczas filcowania na sucho możesz jedynie wykonać płaskie dzieła." BZDURA! Dlaczego nie sprawdzasz o czym piszesz? Polecam https://pl.pinterest.com/mumastudio/ ... płaskie dzieła

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć, dziękuję za komentarz i zwrócenie uwagi. Może nie tyle nie sprawdzam, co nie zorientowałam się,że nie ubrałam odpowiednio myśli w słowa. Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń

Serdecznie dziękuję za komentarze :)