17 POMYSŁÓW NA SYWESTROWE ZABAWY W DOMU

31.12.20

Tegoroczną noc sylwestrową każdy z nas spędzi w domu z przyjaciółmi lub rodziną. Podczas domówki nie może zabraknąć pysznego jedzenia, muzyki i świetnej zabawy, którą gwarantują różnorodne gry. Poniżej odnajdziesz aż 17 sprawdzonych sposobów na udaną imprezę w domu. 


1. PRZEBIJANIE BALONÓW

Przygotuj przez imprezą 12 balonów, na których zapiszesz cyfry 1-12. Możesz umieścić w balonach konfetti, cukierki lub karteczki z dobrym słowem. Podczas imprezy każdy przebije jeden balon (według ustalonego czasu, np. co 25 min.), dzięki czemu w ten sposób odliczycie czas do północy.

2. LOSOWANIE ZADAŃ I MINI PREZENCIKÓW 

Przygotuj różnorodne pytania i zadania dla swoich gości, np. quiz dla par, wykonanie szybkiego DIY, makijaż/fryzura dla partnerki, zjedzenie łyżeczki cynamonu. Po wykonanych zadaniach każdy może wylosować numerek, do którego będą przypisane małe prezenty, np. czekolada (na chwile kryzysu), chusteczki (na otarcie łez), herbata (na długie wieczory).

3. CZYJE TO POSTANOWIENIE?

Zadaniem jest przypisanie postanowienia do danej osoby. Warto już na początku spotkania anonimowo zapisać na kartkach postanowienia, a następnie co pół godziny odczytywać jedno i wskazywać autora.

4. KTÓRA HISTORIA JEST PRAWDZIWA?

Zebrani opowiadają 3 historie - dwie prawdziwe i jedną wymyśloną. Zadaniem uczestników jest wskazanie błędnej opowieści.

5. DIXIT 

Dixit to gra , której nie może zabraknąć na imprezie. Każdy gracz musi uruchomić swoją wyobraźnię, by wybrać spośród 6 obrazków jeden i wymyślić do niego skojarzenie. Należy zadbać o to, by nie było zbyt łatwe, ale i nie za trudne. Od tego zależy zwycięstwo. Może to być jedno słowo, zdanie, cytat, dźwięk. Osobiście uwielbiam w Dixit to, że można korzystać z gotowych kart, dodatków lub tworzyć je samodzielnie i personalizować. Często wykorzystuję tę grę na lekcjach języka polskiego, dzięki czemu uczniowie tworzą niesamowite opowiadania oparte na niezwykłych ilustracjach. 

6. PRZEPOWIEDNIE W BALONACH

Zapisz na kartkach lub wydrukuj piękne przepowiednie, cytaty, słowa motywacyjne. Następnie umieść je w balonach i nadmuchaj je. Przygotuj szpilki dla swoich gości. Po przebiciu balonu i odczytaniu treści, zgromadzeni mogą odnieść się do tych słów.

7. ZGADNIJ KTO TO

To gra, którą uwielbiają dzieci i dorośli. Wystarczy napisać na karteczce postać (realistyczną lub fantastyczną), a następnie przykleić innej osobie. Zadaniem każdego jest zadawanie pytań zamkniętych, które pozwolą odgadnąć hasło. 

8. POKÓJ ZAGADEK

Kilkukrotnie stworzyłam salę zagadek dla moich uczniów i muszę przyznać, że odbiór tej zabawy przerósł moje oczekiwania. Wystarczy kilka rebusów, krzyżówek, zgadywanek i zdjęć, by powstały niezwykłe atrakcje. Możesz stworzyć rebus, którego hasło zaprowadzi graczy do wybranej książki, w której znajdzie się kolejna wskazówka, np. rozcięte na kilka części zdjęcie, gdzie po ułożeniu na odwrocie powstanie hasło. Możliwości jest wiele. Ostatecznie na graczy może czekać nagroda. 

9. ABECADŁOWA HISTORIA NOWOROCZNA

Zadaniem graczy jest opowiedzenie historii noworocznej (może ona opowiadać o planach zebranych) zdanie po zdaniu przez każdą osobę. Warunkiem jest, aby każde kolejne zdanie rozpoczynało się zgodnie z alfabetem, np. Akcja naszej historii rozpoczyna się 1 stycznia 2021r. Był piękny dzień. Cała nasza paczka wyruszyła do lasu. Droga była nieco kręta. Emil bardzo źle się czuł. Flaszka mu zaszkodziła. "Gdzie ten las?" - zapytałam. 

10. NIDGY NIE...

Każdy kolejno wymienia coś, czego nigdy nie zrobił, np. Nigdy nie występowałem na scenie./ Nigdy nie tańczyłam w deszczu./ Nigdy nie jadłam sushi. Jeśli ktoś z zebranych również nigdy tego nie robił, pije alkohol lub sok. Uczestnicy w ten sposób mogą wyjawić swoje sekrety.

11.TABU

To wspaniała gra, która często towarzyszy nam podczas imprez. Gracze dzielą się na dwie (min. dwuosobowe drużyny). Wybrany gracz próbuje naprowadzić swoją drużynę na hasło, opowiadając o niej. Nie można jednak użyć głównego słowa i wyrazów pobocznych, zapisanych pod hasłem. Tabu to gra, którą można kupić, ale i stworzyć samodzielnie. 

12. ODGADNIJ HISTORIĘ

Uczestnicy siadają w kółku lub przy stole. Jedna z wybranych osób wychodzi do drugiego pokoju i zatyka uszy. Gracze opowiadają sobie historie i przydzielają sobie role. Zadaniem osoby, która opuściła grupę jest odgadnięcie historii i postaci. Może ona zadawać pytania, na które uzyska odpowiedzi TAK lub NIE. Mogą być to śmieszne, straszne lub autentyczne wydarzenia.

13. MAFIA

Wybierzcie osobę, która przeprowadzi grę. Akcja dzieli się na noc i dzień. Gdy miasto zasypia (wszyscy uczestnicy zasłaniają oczy i kładą się), prowadzący chodzi pośród nich i bardzo dyskretnie wybiera (poprzez dotyk ręką) mafię (2 osoby), 2 policjantów i lekarza. Pozostali są mieszkańcami. Narrator oznajmia: "Miasto zasypia. Wybieram mafię." Wraca na miejsce i mówi "Budzi się mafia", by członkowie mafii mogli o sobie wiedzieć. Nikt inny w tym czasie nie może się obudzić. Gdy mafia zasypia, prowadzący wybiera lekarza, który może uratować jedną osobę i policjantów, którzy budzą się i jednogłośnie wskazują palcem gracza, który potencjalnie może być mafią. Narrator potwierdza lub zaprzecza wówczas policjantom. Policjanci zasypiają, budzą się wszyscy. Nikt nie zdradza kim jest. Każdy typuje, kto może być mafią. Na kartce zapisywane są typy i wówczas wygania się jedną osobę z miasta. Mafia podczas przebudzenia za każdym razem eliminuje jednego z graczy (w tym także może lekarza i policjantów). Jeśli mieszkańcy usuną 1 osobę z mafii, a policja odkryje drugą, może przyznać się, że jest policjantem, wie kto jest mafią i należy na niego głosować. To świetna gra wyobraźni, w którą można grać bez końca. 

14. PRAWDA CZY WYZWANIE

Gra dla odważnych. Można wykorzystać do tego butelkę, która po zakręceniu wskaże osobę lub kolejno pytać każdego z gości "Pytanie czy wyzwanie". Warto przygotować sobie wcześniej bazę pytań i zadań.

15. KALAMBURY

To chyba najbardziej znana gra towarzyska, która polega na odgadywaniu haseł pokazywanych lub rysowanych przez członka swojej drużyny. Istotne jest, aby nie wydawać z siebie dźwięków i słów. Dodatkowo można wprowadzić tradycyjne kategorie lub własne, spersonalizowane.

16. ZAWIJANE KARTECZKI

Uczestnicy otrzymują kartki A4. Za każdym razem należy ustalić początek pytania, np. Jakie plany.... Gdzie byłeś... Kogo chciałbyś... Gdy wszyscy zapiszą pytania, zaginają kartki (tak, by zakryć tylko pytanie), podają je osobie siedzącej po lewej stronie i na otrzymanej kartce zapisują odpowiedź na swoje poprzednie pytanie. Gdy zabraknie miejsca (tu ważne, by kontrolować, aby pojawiła się ostatnia odpowiedź), rozwijamy całość i kolejno odczytujemy pytania i odpowiedzi. Dawka śmiechu gwarantowana. 

17. JAKA TO MELODIA?

Uczestnicy nucą melodię lub puszczają maleńki fragment, a pozostali zgłaszają się i odgadują. Punkty należy zapisywać na kartce, a wygrana osoba może zaśpiewać lub puścić ulubioną piosenkę. 

Zobacz także

3 komentarzy

  1. Świetne pomysły. Niektóre mocno oryginalne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajne pomysły, co prawda dopiero teraz trafiłem na ten post, ale przy najbliższej okazji na spotkaniu ze znajomymi na pewno wykorzystam :)

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarze :)