Jak umilić dziecku pobyt w przedszkolu/szkole?

18.8.22

Przygoda naszego synka z placówkami edukacyjnymi trwa dwa lata. Najpierw żłobek, a teraz już przedszkole, do którego poszedł jako 2,5-latek. Za moment rozpocznie się kolejny rok szkolny, a ja jako mama i nauczycielka wiem, jakie trudne bywają początki (dla ucznia i opiekuna/rodzica). Spisuję zatem garść  pomysłów, które (mam nadzieję) pomogą również i Waszym dzieciom.

Pierwszy dzień w przedszkolu i szkole niesie ze sobą wachlarz emocji. Z jednej strony może to być ekscytacja i radość, a z drugiej ogromny stres i strach przed nieznanym. Takie odczucia są normalne i trzeba sobie na nie pozwolić. Co zrobić, by z każdym dniem było coraz lepiej? Warto ustalić konkretny plan działania - umilenia dziecku czasu w placówce z pomocą małych, ale ważnych krokówJAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO ŻŁOBKA/ PRZEDSZKOLA?

Dokładnie rok temu opublikowałam artykuł z 10 konkretnymi wskazówkami, dotyczącymi przygotowania dziecka do żłobka/przedszkola.

 >>>TUTAJ<<<

Przygotowanie do nowej rzeczywistości i adaptacja to jedno, a samo uczęszczanie w pełnym wymiarze godzin do przedszkola i szkoły to druga połowa wyzwania. Każde dziecko jest inne i wymaga indywidualnego podejścia. Dobre nastawienie i oswojenie z tematem przedszkola i/lub szkoły jest niezwykle ważne, ale na tym nasze działania nie mogą się zakończyć. Co zrobić, aby dziecko polubiło chodzenie do placówek edukacyjnych? Oto kilka strategii, które pomogą Ci przekonać, że przedszkole/szkoła to nie tylko przykry obowiązek i nauka, ale także zabawa, radość i przyjaźnie. 


JAK UMILIĆ DZIECKU POBYT W PRZEDSZKOLU/SZKOLE?

1. Skompletujcie wspólnie wyprawkę
Kompletowanie wyprawki szkolnej to dość ekscytujący moment. Atrakcyjne akcesoria w wybranym kolorze i z ulubionym motywem, np. postacią z książki, bajki czy filmu, sprawią radość każdemu.  Zakupy możesz zrobić stacjonarnie lub online, gdzie wszystko masz w jednym miejscu, np. na stronie Stikets - marki, która jest partnerem tej publikacji. Pamiętaj jednak, aby był to samodzielny wybór dziecka. Wyobraź sobie dwie sytuacje: idziesz do szkoły z plecakiem, który wybrałeś/aś Ty lub takim, który ktoś wybrał za Ciebie lub zmusił Cię do takiego wyboru. Istotne, prawda? 

Jeśli śledzisz moje artykuły blogowe i social media, zapewne wiesz, że współpracuję z marką Stikets od kilku lat i bardzo cenię sobie produkty za jakość, trwałość, wydajność, różnorodność i estetykę. Na stronie odnajdziesz artykuły szkolne, tj. plecaki, worki, śniadaniówki, butelki, pieczątki, zestawy naklejek i naprasowanek oraz wszelaką papeterię, które możesz personalizować w dowolny sposób, podpisując imieniem i nazwiskiem czy zdrobnieniem, a także dobierając ulubiony motyw bajkowy/filmowy oraz kolor.
Z kodem: ZAKOCHAM otrzymasz 10% rabatu na całe zamówienie na stronie STIKETS.PL (klik).


Dodatkowo na stronie naliczany jest automatyczny 30% rabat na drugi i każdy kolejny zestaw naklejek i naprasowanek z brelokami, który także łączy się z moim kodem.

2. Zadbaj, by dziecko miało przy sobie ulubioną rzecz
Dzieci lubią mieć przy sobie ulubione rzeczy. Jeśli przedszkole ogranicza, z wiadomych względów, wnoszenie przytulanek, zapytaj o możliwość przynoszenia i zostawiania ich w szafce lub wręczania dziecku tylko na czas drzemki (razem z kocykiem). U nas sprawdza się to rewelacyjnie i daje swego rodzaju poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo piątki zostały ogłoszone dniem z własną zabawką i właśnie wtedy dbamy o to, by Ignacy zabierał ze sobą to, co wybierze: samochodzik, dinozaura, maskotkę czy książeczkę. 

3. Wręcz dziecku mały drobiazg
Może to być mały, personalizowany brelok, który dziecko przypnie do plecaka lub piórnika; długopis z zabawną końcówką, naklejki lub personalizowaną przytulankę/kocyk do przedszkola. Wręcz dziecku drobiazg, który wywoła pozytywne skojarzenia. Małe gesty mają wielką moc.

4. Ustal harmonogram działań i nie spóźniaj się
Pierwsze dni bywają trudne, dlatego zadbaj o to, by nic dodatkowo nie stresowało Twojego dziecka - zwłaszcza spóźnienie i wejście do klasy tuż po dzwonku, gdy wszyscy zajęli już miejsca. Ustalcie konkretną kolejność działań, np. pakowanie i szykowanie ubrań wieczorem oraz spokojne śniadanie i aktywności rozluźniające o poranku (u nas sprawdza się gimnastyka przy muzyce i spokojna rozmowa o planach danego dnia). 

5. Dotrzymuj obietnic
Wytłumacz konkretnie dziecku, kiedy odbierzesz go z przedszkola/szkoły, np. "Odbiorę Cię o 14:30, gdy zjesz już obiadek". Dotrzymuj słowa i nie okłamuj. 

6. Przygotuj estetyczny i pyszny posiłek
Drugie śniadanie powinno być nie tylko zdrowe, ale też estetyczne i przede wszystkim smaczne. Pamiętaj, by nie zniechęcało wyglądem i zapachem, którego dziecko będzie się wstydziło. Dostosuj posiłek do kubków smakowych. Stwórz coś kreatywnego, np. wytnij z pomocą foremek gwiazdki z chleba. Dodaj pyszną przekąskę. Włóż posiłek do atrakcyjnej śniadaniówki, np. takiej z postaciami z ulubionej bajki.

7. Włóż do pudełka/plecaka karteczki
Napisz na kartce coś miłego. Może to być przesłanie na dany dzień lub cytat z książki/piosenki. Dodaj małą naklejkę, zdjęcie lub buźkę. Spraw, by dzień stał się jeszcze lepszy. Włóż karteczkę do śniadaniówki i czekaj na reakcję swojego dziecka po powrocie do domu. Może być to akcja powtarzana co jakiś czas lub Wasz codzienny rytuał.

8. Stwórz kalendarz obowiązków i atrakcji
Kup lub stwórz kalendarz ścienny z miesięczną planszą. Fantastyczną opcją jest także kalendarz suchościeralny - u nas sprawdza się rewelacyjnie. Zapisujcie w nim ważne wydarzenia, np. urodziny, wycieczki, przedstawienia, wyjścia, np. do kina czy zoo, ale i sprawdziany, projekty czy konkretne obowiązki. Powieś kalendarz w miejscu widocznym dla całej rodziny. To idealne rozwiązanie dla na uporządkowanie planu dnia i całego miesiąca oraz uniknięcie stresu, który towarzyszy zapominalskim.

9. Spędź miło czas przed i po przedszkolu/szkole
Rozluźnij atmosferę przed przedszkolem/szkołą dobrą zabawą, tańcem lub miłą rozmową. Zaplanuj miłe popołudnie: wyjście do kina, na lody lub plac zabaw. Poinformuj o tym rano dziecko lub zrób mu niespodziankę. Myśl o atrakcjach pozalekcyjnych może sprawić, że nawet dzień w przedszkolu/szkole będzie jeszcze lepszy.  

10. Zadbaj o dobre relacje
Zadbaj o dobre relacje rówieśnicze swojego dziecka. Nie zawstydzaj go przy innych dzieciach. Nie przytulaj publicznie, jeśli tego nie chce. Stwórz możliwości do spotkań. Porozmawiaj z innymi rodzicami. Ustal wspólne wyjście do kina, a może nawet i grilla. Pozwól dziecku zaprosić znajomych. 


A jakie są Twoje  sposoby na umilenie dziecku pobytu w przedszkolu/szkole? Która z powyższych propozycji spodobała Ci się najbardziej?


* Partnerem publikacji jest marka STIKETS.

Zobacz także

3 komentarzy

Serdecznie dziękuję za komentarze :)